Blog

Co wiedzieć o terapii imago

imago terapia, znana również jako imago relacje (IRT), jest formą terapii relacji. Ma na celu pomóc partnerom w głębokim słuchaniu wzajemnych obaw i potrzeb, rozwijać empatię i zrozumienie oraz wyleczyć się z przeszłych doświadczeń.

Praca z założenia, że ​​ludzie odzwierciedlają doświadczenia z dzieciństwa w swoich relacjach dla dorosłych, pomysł polega na tym, że imago terapia może pomóc w komunikacji, zwiększyć pozytywne uczucia między partnerami i poprawić intymność.

Chociaż pary doświadczające konfliktu były motywacją do rozwijania terapii imago, ludzie, którzy nie są w relacjach, mogą również czerpać korzyści z wypróbowania tej terapii.

Ten artykuł wyjaśnia, czym jest terapia imago i sposoby, w jakie może pomóc ludziom. Patrzy na typy, techniki, korzyści i ograniczenia terapii.

Co to jest terapia imago?

W 1980 r. Dr Harville Hendrix i dr Helen Lakelly Hunt opracowali imago terapię po własnych doświadczeniach związanych z rozwodem. Imago jest łacińskim dla obrazu, a imago terapia jest zakorzeniona w idei, że obrazy rozwijane przez ludzi we wczesnym dzieciństwie odgrywają znaczącą rolę w wybranych przez nich partnerach i relacjach, które z nimi tworzą.

Teoria polega na tym, że gdy partnerzy mają konflikt, doświadczenia we wczesnym dzieciństwie mogą czasem być przyczyną. Na przykład

osoba może czuć się tak, jakby jej rodzice lub opiekunowie nie słuchali swoich uczuć ani problemów we wczesnym dzieciństwie. Kiedy ich partner działa w sposób, w jaki postrzegają jako odległe lub niefrasobliwe, może wywołać silną reakcję emocjonalną.

W niektórych przypadkach osoba może nawet nie wiedzieć, że te doświadczenia nadal na nie wpływają. Imacy Therapy ma na celu uświadomienie obu stronom i sobie nawzajem doświadczeń wczesnego dzieciństwa oraz tego, jak mogą odnosić się do konfliktów, których doświadczają w swoim dorosłym życiu.

Gdy żadna osoba nie jest świadoma przyczyny ani motywacji działań, konflikt może się powtórzyć. Terapia imago ma pomóc ludziom w przezwyciężeniu tych problemów poprzez rozwiązywanie problemów z dzieciństwa oraz zachęcanie do uzdrowienia i wzrostu w związku.

W czym może pomóc imago terapia?

imago terapia ma na celu zachęcenie do zrozumienia i uzdrawiania w relacjach, i może pomóc parom na kilka sposobów.

Badanie 2021 wykazało, że terapia imago pomogła parom poprawić jakość ich relacji w następujących obszarach:

 • Zadowolenie relacji
 • Zaufanie
 • Zobowiązanie
 • Powtarzane konflikt
 • Intymacjonowanie fizyczne i emocjonalne
 • Zapalenie relacji

Dowiedz się więcej o tym, co tworzy Związek zdrowy.

Typy

Terapia imago jest przede wszystkim dla par doświadczających konfliktu, które chcą rozwiązać problemy w swoim związku.

Jednak może to być również korzystne dla innych par, ponieważ może pomóc im zrozumieć, w jaki sposób ich relacje w dzieciństwie mogły wpłynąć na ich obecny związek.

Samotne osoby lub osoby na wczesnym etapie randek mogą również skorzystać z imago terapii, co może zapewnić im narzędzia do tworzenia zdrowych połączeń z potencjalnymi partnerami.

Dowiedz się więcej o tym, w jaki sposób relacje mogą wpływać na zdrowie psychiczne osoby.

Techniki

W sesjach terapeutycznych imago terapeuta prowadzi pary poprzez ustrukturyzowaną rozmowę, aby pomóc im Zdobądź zrozumienie i empatię oraz zminimalizować krzywdzące komentarze i osąd.

Para na zmianę będzie działać jako „nadawca” i „odbiornik” i będzie działać przez trzy kroki:

 • Mirroring: Pierwszym krokiem rozmowy jest odzwierciedlenie. Nadawca wyrazi uczucie lub troskę, a odbiorca sparafrazuje troskę z powrotem do nich tym samym tonem, bez osądu.
 • Walidacja: Poniższy krok jest walidacja, co polega na tym, że odbiorca stawia się w pozycji partnera i wyjaśnianie, dlaczego ich uczucia mają sens, nawet jeśli odbiorca niekoniecznie się zgadza.
 • Empatyzacja: Po odzwierciedleniu i potwierdzeniu obaw partnera odbiorca następnie empatuje i mówi nadawcy, jak sobie wyobrażają, że muszą się poczuć. Na przykład odbiornik może powiedzieć: „Kiedy nie piszę do ciebie, kiedy wracam do domu późno, słyszę, że to sprawia, że ​​czujesz, że nie obchodzi mnie to, jak się czujesz. Wyobrażam sobie, że to musi sprawić, że poczujesz się bardzo zmartwiony i samotny ”.
 • Ta technika, znana jako dialog pary, ma na celu stworzenie poczucia bezpieczeństwa nawet w czasach konfliktu.

  Inne techniki terapii imago obejmują:

  • Dialog rodzic-dziecko: dotyczy to nadawcy opowiadającego odbiorcy o swoim wczesnym dzieciństwie i identyfikowaniu ich uczuć wobec opiekuna. To pozwala odbiornikowi lepiej zrozumieć, jakie potrzeby były niezaspokojone w dzieciństwie nadawcy i jak może to wpłynąć na ich obecny związek.
  • Żądanie zmiany zachowania: nadawca wyraża frustrację w związku i wyjaśnia, jak odnosi się to do ich wcześniej niezaspokojonych potrzeb. Następnie nadawca sugeruje trzy małe zmiany, a odbiornik wybiera je do wypróbowania. Zachęca to do rozwiązywania konfliktów z atmosferą empatii i rozwiązywania problemów zorientowanych na cel.
  • Workup Imago: Ten praca obejmuje każdego partnera identyfikującego pozytywne i negatywne cechy, które ich partner dzieli z opiekunem z dzieciństwa. To ćwiczenie edukacyjne może pomóc rzucić światło na potencjalne przyczyny tarcia w związku.

  Korzyści

  imago Therapy ma na celu wykorzystanie konfliktu jako okazji dla osoby do poznania partnera i uzyskania poziomu zrozumienia ich uczuć i doświadczeń życiowych. Może pomóc parom rosnąć razem.

  imago terapia dotyczy terapeuty, ale ich rolą nie jest udzielanie porad ani kontrolowania rozmowy. Zamiast tego mają na celu pomóc w strukturze rozmowy i stworzenie środowiska współpracy, w którym wszyscy członkowie sesji współpracują. Może to pozwolić parom poczuć się, jakby ich rozmowy są bardziej autentyczne dla ich własnej dynamiki, dzięki czemu czują się bardziej kontrolą.

  Badanie 2022 wykazało, że terapia imago była bardziej skuteczna niż terapia poznawczych par behawioralnych w zwiększaniu tolerancji niepowodzenia i pozytywnych uczuć między partnerami i zmniejszaniem nudy małżeńskiej.

  Badania pokazują również, że terapia imago skutecznie poprawia stosunek osoby do miłości, na przykład pomagając jej rozwiązywać oczekiwania i zarządzanie oczekiwaniami, które mogły stworzyć wcześniejsze doświadczenia.

  Badanie z 2017 r. Wykazało, że po ośmiu sesjach terapii imago pary zgłosiły poprawę ich intymności i niższych poziomów wypalenia małżeńskiego w porównaniu z grupą kontrolną. Podczas gdy niektóre badania wykazały, że wyniki satysfakcji małżeńskiej mogą spaść po zakończeniu sesji imago terapii, autorzy zauważają, że wyniki te pozostają wyższe niż przed sesjami.

  Badanie z 2018 r. Wykazało, że terapia imago pomogła poprawić zdrowie psychiczne pary, zapewniając im narzędzia, które pomogą zaspokoić ich potrzeby emocjonalne, fizyczne i intelektualne.

  Dalsze badania pokazują, że terapia imago może pomóc w wzorcach komunikacji między tabletki idealica parami.

  Ograniczenia

  Podczas gdy badania pokazują, że terapia imago może pomóc parom na kilka sposobów, może nie być odpowiednie dla wszystkich.

  Imago Therapy śledzi bardzo ustrukturyzowaną rozmowę i może nie być najlepszą terapią dla kogoś, kto chce bardziej płynnego stylu rozmowy.

  W niektórych sytuacjach, takich jak te obejmujące niewłaściwe użycie substancji lub poważne problemy ze zdrowiem psychicznym, indywidualna terapia może być bardziej odpowiednia niż terapia relacji.

  W przypadkach obraźliwych relacji terapia par może być nieodpowiednia. Jeśli ktoś wie lub podejrzewa, że ​​jest w obraźliwym związku, krajowa infolinia przemocy domowej oferuje anonimową pomoc telefoniczną, SMS -em lub czat online z ludźmi w Stanach Zjednoczonych.

  Dowiedz się, jak znaleźć inne rodzaje terapii relacji online.

  Podsumowanie

  imago terapia ma na celu zbadanie korzeni konfliktu w związku i tworzenie dialog może pomóc partnerom wyleczyć się z wczesnego dzieciństwa razem.

  Dowody sugerują, że techniki terapii imago mogą pomóc w poprawie wielu aspektów związku i prowadzić do wyższego poziomu empatii.

  Chociaż terapia imago ma ogromny potencjał do poprawy relacji, niektóre sytuacje mogą zamiast tego wymagać indywidualnej terapii lub innych form wsparcia.

  • Zdrowie psychiczne
  • Psychologia/psychiatria

  Wiadomości medyczne mają dziś ścisłe wytyczne dotyczące pozyskiwania i czerpią tylko z recenzowanych badań, akademickich instytucji badawczych, oraz czasopisma medyczne i stowarzyszenia. Unikamy używania trzeciorzędowych odniesień. W każdym artykule łączymy podstawowe źródła – w tym badania, odniesienia naukowe i statystyki – a także wymieniamy je w sekcji zasobów na dole naszych artykułów. Możesz dowiedzieć się więcej o tym, jak upewniamy się, że nasza treść jest dokładna i aktualna, czytając naszą politykę redakcyjną.

  Contents

  Search

  We offer something different to local and foreign patrons and ensure you enjoy a memorable food experience every time.