Kontuze nebo krvácení do mozku mohou mít jiné příčiny, jako jsou:
Nielson, R. Journal of Physical Activity and Health, září 2011.
Zpěvák, E. Recenze technologie, 28. července 2009.
Bruyneel, M. Journal of Sleep Research, březen 2011.
Viděli jste reklamy na "přírodní" suplementy, které slibují, že budete hubenější, svalnatější, chytřejší nebo nabití super energií.
Skutečnost, že je něco přírodní nebo bylinné, neznamená, že je to bezpečné nebo že to odpovídá svým nárokům.
Před užitím jakéhokoli doplňku stravy se vždy poraďte se svým lékařem, abyste si mohli vybrat moudře. Některé doplňky mohou interagovat s léky nebo mít jiné vedlejší účinky.
Doplňky stravy zahrnují širokou škálu produktů, jako jsou multivitaminy, minerály, aminokyseliny a bylinky. Některé pocházejí z přírodních zdrojů, jako jsou rostliny. Jiné jsou vytvořeny člověkem.
Můžete získat doplňky v různých formách, včetně kapslí, pilulek, gelových tablet, tekutin, tinktur, extraktů a prášků.
Výrobci doplňků nemusí před uvedením na trh testovat své produkty na bezpečnost nebo čistotu. Požádejte svého lékaře nebo lékárníka, aby vám pomohl pochopit, které doplňky jsou pro vás nejlepší.
WebMD Medical Reference Recenzovala Melinda Ratini, DO, MS dne 12. prosince 2020
Zdroje
ZDROJE:
FDA: "Přehled doplňků stravy."
Národní centrum pro doplňkovou a alternativní medicínu: “Používání doplňků stravy.”
Poranění hlavy je poškození pokožky hlavy, lebky nebo mozku způsobené traumatem. Když postihne mozek, nazývá se traumatické poranění mozku nebo TBI.
pro většinu lidí, poranění hlavy jsou považována za přijatelné riziko při sportu a jiných typech rekreačních aktivit. Ale jsou nebezpeční. Mohou vést k trvalé invaliditě, duševnímu poškození a dokonce i smrti. Existují kroky, které můžete podniknout, abyste snížili riziko a ochránili sebe a své děti.
Typy poranění hlavy
Existuje mnoho různých typů poranění hlavy.
Otřes mozku. Jedná se o nejčastější typ poranění hlavy. Otřes mozku je typ traumatického poranění mozku (TBI), ke kterému dochází, když je mozek otřesený nebo otřesený dostatečně silně, aby se odrazil proti lebce. Může se pohybovat od mírné po těžkou. Nemusíte dostat ránu do hlavy, abyste dostali otřes mozku. Náraz jinde na těle může vytvořit dostatečnou sílu k otřesu mozku.
Kontuze. Modřina na vlastním mozku se nazývá kontuze. Může způsobit krvácení a otoky.
Intrakraniální hematom (ICH). Jedná se o krvácení pod lebkou v mozku, které tvoří sraženinu. Mozkové hematomy se pohybují od mírných po těžké a jsou seskupeny podle toho, kde se tvoří.
Zlomenina lebky. Někdy může zlomená kost lebky ovlivnit mozek. Zlomené kousky kosti se mohou zařezat do mozku a způsobit krvácení a další typy poranění.
Příčiny poranění hlavy
Nejčastějšími příčinami poranění hlavy jsou:
Automobilové nebo motocyklové nehody
Falls
Zneužívání dětí
Násilné činy
Otřes mozku nebo jiné poranění hlavy může také nastat, když se srazí dva sportovci nebo hráč je zasažen do hlavy sportovním náčiním. Ve fotbale dokonce "nadpis" míč může způsobit otřes mozku.
Mezi sportovní aktivity, které způsobují nejvyšší počet úrazů hlavy u všech věkových kategorií:
Cyklistika
Fotbal
Basketball
Baseball a softball
Jízda na rekreačních vozidlech, jako jsou dunové buginy, motokáry a mini kola
Podle Brain Injury Association of America je pět hlavních činností, které způsobují otřesy mozku u dětí a dospívajících ve věku 5–18 let:
Cyklistika
Fotbal
Basketball
Aktivity na hřišti
Fotbal
Sportovní aktivity a traumata nejsou vždy příčinou poranění hlavy. Kontuze nebo krvácení do mozku mohou mít jiné příčiny, jako jsou:
Dlouhodobě vysoký krevní tlak (u dospělých)
Poruchy krvácení
Užívání léků na ředění krve nebo některých rekreačních drog
Pokračování
Příznaky a symptomy poranění hlavy
Známky a příznaky otřesu mozku se mohou objevit okamžitě, nebo mohou trvat hodiny či dokonce dny, než se projeví. Ne vždy ztratíte vědomí otřesem mozku. Otřes mozku způsobuje změny v duševním stavu člověka a může narušit normální fungování mozku. Násobek otřesy mozku mohou mít dlouhodobý účinek, který změní život.
Příznaky TBI, jako je otřes mozku, zahrnují:
Zmatek
Deprese
Závratě nebo problémy s rovnováhou
Dvojité nebo fuzzy vidění
Pocit mlhy nebo grogy
Pocit malátnosti nebo únavy
Bolest hlavy
Ztráta paměti
Nevolnost
Citlivost na světlo nebo hluk
Poruchy spánku
Potíže se soustředěním
Potíže se zapamatováním
Známky nebo příznaky, že poranění hlavy může být více než otřes mozku a vyžaduje nouzovou léčbu, zahrnují:
Změny velikosti zornic
Čirá nebo krvavá tekutina vytékající z nosu, ústa, nebo uši
Křeče
Zkreslené rysy obličeje
Modřiny v obličeji
Zlomenina v lebce nebo obličeji
Zhoršený sluch, čich, chuť, popř vidění
Neschopnost pohybovat jednou nebo více končetinami
Podrážděnost
Točení hlavy
Ztráta vědomí
Nízká frekvence dýchání
Neklid, neobratnost nebo nedostatek koordinace
Těžké bolest hlavy
Nezřetelná nebo rozmazaná řeč vidění
Ztuhlý krk nebo zvracení
Náhlé zhoršení příznaků po počátečním zlepšení
Otok v místě poranění
Vytrvalý zvracení
Léčba poranění hlavy
Pokud si myslíte, že můžete mít otřes mozku nebo máte podezření, že ho má někdo jiný, nejdůležitějším krokem je zabránit dalšímu zranění. Zastavte jakoukoli činnost, do které se zapojujete, a řekněte někomu, o kom si myslíte, že jste mohl být zraněn. Pak vyhledejte lékařskou pomoc. Pokud hrajete jako součást týmu, požádejte o vyřazení ze hry a řekněte trenérovi, co se stalo. Pokud má spoluhráč známky zmatenosti nebo náhlé ztráty koordinace, nezapomeňte to nahlásit trenérovi. Pokud trénujete tým a všimnete si možného zranění, vyřaďte dotyčného ze hry a dohlédněte, aby se mu dostalo lékařské péče.
Přijetí lékařské péče co nejdříve je důležité pro jakýkoli typ potenciálně středně těžkého až těžkého TBI. Nediagnostikovaná zranění, kterým se nedostává náležité péče, mohou způsobit dlouhodobou invaliditu a poškození. Mějte na paměti, že ačkoli smrt z a sportovní zranění jsou vzácná, poranění mozku jsou hlavní příčinou úmrtí souvisejících se sportem.
Pokračování
Příznaky by měly být často pečlivě sledovány se středně těžkým až těžkým poraněním. Může to vyžadovat přenocování v nemocnici. Lékař může provést rentgenové záření, aby zkontroloval potenciální zlomeninu lebky a stabilitu páteře. V některých případech může lékař požádat o CT vyšetření nebo MRI, aby zkontroloval rozsah poškození, ke kterému došlo. Závažnější zranění mohou vyžadovat chirurgický zákrok, aby se zmírnil tlak z otoku.
Pokud dítě utrpí poranění hlavy, nenechte jej automaticky rentgenovat. Pečlivě u nich sledujte příznaky TBI odpovídající věku, jako je zmatenost nebo změna chování. Nedávejte jim léky, včetně aspirinu, bez rady svých lékařů.
Pokud vás lékař pošle domů se zraněnou osobou, dá vám pokyn, abyste tuto osobu bedlivě sledovali. To může zahrnovat probuzení osoby každých několik hodin, aby se zeptala na otázky, jako je "Jak se jmenuješ?" nebo "Kde jsi?" pro jistotu, že je ten člověk v pořádku. Ujistěte se, že jste se zeptali lékaře a rozumíte tomu, jaké příznaky je třeba sledovat a které vyžadují okamžitou pozornost.
Směrnice nabádají lékaře, aby neumožnili někomu, kdo byl zraněn, vrátit se k činnosti, která zahrnuje riziko dalšího zranění, dokud se zcela nezbaví příznaků. To obvykle trvá několik týdnů. Ale příznaky vážného zranění mohou přetrvávat měsíce nebo dokonce roky. Osoba se středně těžkým až vážným zraněním bude pravděpodobně vyžadovat rehabilitaci, která může zahrnovat fyzickou a pracovní terapie, logopedie, medikace, psychologické poradenství a sociální podpora.
Prevence rizika poranění hlavy
Nejdůležitějším krokem je zakoupit a správně používat ochrannou výstroj hlavy, která byla schválena Americkou společností pro testování a materiály (ASTM). Ujistěte se, že jste si koupili správnou velikost, aby správně seděla a abyste správně nosili helmu nebo pokrývku hlavy. Podle Americké asociace neurologických chirurgů by při následujících činnostech měly být vždy nošeny přilby nebo pokrývky hlavy:
Baseball a softball
Cyklistika
Fotbal
Hokej
Jízda na koni
Jízda na rekreačních vozidlech
Skateboarding a jízda na koloběžkách
Lyžování
Snowboarding
Zápas
Pokračování
Kromě toho FDA schválila neinvazivní zařízení s názvem Q-Collar, které mohou nosit sportovci za účelem prevence poranění hlavy. Límec ve tvaru C působí tlakovou silou na krk a zvyšuje objem krve, aby pomohl omezit pohyb mozku, ke kterému může dojít v důsledku úderů do hlavy. Zařízení může snížit specifické změny v mozku, které jsou spojeny s poraněním mozku.
Další věci, které můžete udělat, abyste sebe a své děti udrželi v bezpečí:
Při noční jízdě na kole noste oblečení odrážející světlo.
Nepotápějte se do vody méně než 12 stop hluboké nebo do žádné vodní plochy, kde nevidíte na dno, kalnou vodu.
Ujistěte se, že dětská hřiště a vybavení jsou bezpečné a v dobrém stavu.
Nenechávejte děti sportovat, které jsou nevhodné pro jejich věk.
Dohlížet a učit děti, jak správně používat sportovní vybavení.
Nenoste oblečení, které překáží vidění.
Dodržujte všechna pravidla v aquaparcích a bazény.
Nejezděte na skateboardu ani na kole na nerovném nebo nezpevněném povrchu.
Nesportujte, když jste unavení nebo velmi nemocní.
WebMD Medical Reference Hodnotil(a) Dan Brennan, MD dne 22. srpna 2020
Zdroje
ZDROJE:
Americká asociace neurologických chirurgů: "Poranění hlavy související se sportem."
Encyklopedie MedlinePlus: "Zranění hlavy."
Asociace pro poranění mozku v Americe: "Sportovní & Otřesy mozku."
FamilyDoctor.org: "Zranění hlavy: Na co si dát pozor poté."
Národní ústav neurologických poruch a mrtvice: "Informační stránka o traumatickém poranění mozku NINDS."
Americká akademie ortopedických chirurgů: "Udržujte zraněné středoškolské sportovce mimo hru."
Neurologické oddělení Kolumbijské univerzity: “Poranění hlavy.”
Dětská nemocnice v Montefiore: “Poranění hlavy.”
Dětská nemocnice v St. Louis: “Zranění hlavy.”
Co kdyby vám někdo řekl, že existuje způsob, jak zvýšit výšku vašeho rámu, oříznout trochu zbytků kolem středu a vypadat živěji – okamžitě a bez utrácení jediného centu? Přihlásili byste se samozřejmě hned.
Pravdou je, že všechny tyto výhody můžete získat, budete-li se řídit jednoduchou radou, kterou vám již dávno dala vaše matka: Postavte se rovně.
Ve spěchu stát se štíhlejšími, silnějšími a zdravějšími verzemi našeho dřívějšího já mnozí z nás zanedbávají své držení těla. Odborníci na fitness, kteří hovořili s WebMD, však tvrdí, že držení těla je nezbytnou součástí toho, jak vypadáme a jak se cítíme.
Proč na držení těla záleží
Důvod č. 1 stát vysoko? Vypadá to lépe.
"Když spadneme, naše záhyby přebytečné tukové tkáně se shluknou dohromady," říká Lynn Millar, PhD, PT, profesorka fyzikální terapie na Andrews University a členka American College of Sports Medicine.
Opak je také pravdou.
"Díky dobrému držení těla vypadáte mladší, hubenější a vyšší," říká Rebecca Gorrell, pohybová terapeutka ve slavných lázních Canyon Ranch Spa. "Ostatní lidé vás budou vnímat jako energičtější a uvolněnější."
Ale to není vše. Dobré držení těla, jak se https://recenzeproduktu.top/ ukázalo, je pro vás dobré.
"Zapomeňte, jak to vypadá; jde o fungování," říká Joan Breibart, prezidentka newyorského PhysicalMind Institute a průkopnice amerického hnutí Pilates.
Většina lidí se hrbí, když stojí, nebo sedí s jednou nohou zkříženou přes druhou, poznamenává Breibart. "To vytváří kompresi, natahováním některých vazů příliš a jiných nedostatečně, čímž se tělo dostává z rovnováhy," vysvětluje.
Když zlepšíme držení těla a zmírníme tuto kompresi, podle Breibarta přirozeně následují tělesné výhody: "Správně fungují vnitřní orgány, prohlubuje se dýchání, promašťují se klouby, správně proudí krev."
Vyvážené tělo také pomáhá udržet bolesti kloubů na uzdě. "Většina lékařů souhlasí s tím, že lidé s dobrým držením těla mívají méně svalových dysbalancí a naopak méně bolesti kloubů," říká Millar.
Pro lidi, kteří trpí určitými zdravotními problémy, má držení těla zvláštní význam.
Zvažte oběti mrtvice. Často u nich zůstává těžká nerovnováha ve svalech, což má za následek špatné držení těla. "Pokud je dokážeme dostat do lepšího držení těla, otevřeme jim plíce a umožníme jim lépe dýchat, takže se méně unaví," říká Millar.
Pokračování
Dobré držení těla může také usnadnit dýchání lidem s astmatem.
"Nemůžeme zabránit astmatu," Millar říká WebMD. "Data však ukazují, že pokud dokážeme zlepšit držení těla, používáme při dýchání více bránici, což napomáhá dýchání a může snížit závažnost astmatického záchvatu."
Dobré držení těla může pomoci i lidem se skoliózou neboli zakřivením páteře. "Svou kostru nemůžete změnit, ale můžete minimalizovat účinky skoliózy a odstranit nepohodlí, které způsobuje," Breibart říká WebMD. Totéž platí pro osteoporózu, vysvětluje.
Jak vypadá správné držení těla?
"Existuje něco, čemu se říká ‚ideální držení těla‘, a pak je tu držení těla, které běžně vidíte," říká Breibart.
Millar souhlasí a odhaduje, že 80 % dospělé populace USA by mohlo vydržet zlepšit své držení těla.
"V ideálním držení těla je vše srovnané – od temene hlavy až po prsty u nohou – takže nemusíte vzdorovat gravitaci způsobem, který vyčerpává tělo," Breibart říká WebMD. V tomto pozastavenějším stavu byste se měli cítit beztíže, říká.
Jak dosáhnete ideálního držení těla?
"Představte si vytažení celého těla nahoru, jako u provázku," Millar radí. Z bočního pohledu by tato neviditelná struna provázela těsně za uchem a skrz ucho, těsně za středovou linií krku, dolů přes ramenní kloub a kyčelní kloub, poté mírně před středovou linií kolena a před kotníkem. kloub, vysvětluje Millar.
Jak poznáte, že to děláte správně? "Podívej se do zrcadla. Nemůžeš opravit své držení těla, dokud to nevidíš," říká Breibart.
Možná budete šokováni, když uvidíte, co na vás zírá.
Proč Slouch
Když vezmete v úvahu moderní bydlení, naše často špatné držení těla není žádným překvapením.
Některé z našich každodenních návyků podporují "stranová nerovnováha," ve kterém je jedno rameno nuceno výše než druhé.
"Na jednom rameni nosíme notebooky a velké peněženky s mobilními telefony vmáčknutými mezi ucho a rameno. Nebo sedíme v autech s mobilními telefony přikrčenými v uších. Všechny tyto věci vytvářejí nerovnováhu strany na stranu," říká Michele Olson, PhD, profesor fyziologie cvičení na Auburn University a mluvčí American College of Sports Medicine.
Pokračování
Jiné návyky – jako dlouhé úseky před obrazovkou počítače nebo za volantem auta – zanechávají naši páteř zaseknutou v předkloněné poloze.
Pouhá změna toho, jak sedíte před naším počítačem, dokáže s vaším držením těla zázraky. Millar navrhuje následující: seďte se vzpřímeným trupem, neopírejte se ani se nehrbte dopředu; rozložte kolena a ohněte je v úhlu 90 stupňů; srovnejte hlavu přes ramena; a mějte oči v úrovni obrazovky počítače.